Шкільництво в Устилузі має свою славну історію. Адже перша згадка про школу в маленькому провінційному прикордонному містечку датується 1829 роком. На початку ХХ століття в місті функціонували: єврейська, польська та українська Січова школа.
Єврейська школа
Вчителі з Галичини
З приходом «других совєтів» в Устилузі відкрили семирічку, яка у 1949 році здобула статус середньої.
20 жовтня 1973 року введено в експлуатацію нове приміщення Устилузької середньої школи, яка стала політехнічною з виробничим навчанням. Перші випускники «нової» школи здобували професійну підготовку зі спеціальності "Помічник кіномеханіка”. А в 1975 році тут була запроваджена автомобільна справа, з того часу 1062 учні отримали права «Водія автотранспортних засобів» категорії "С”. З 2002 року на базі Устилузької ЗОШ здобувають професію водія учні 10-11-х класів Лудинської та Стенжаричівської загальноосвітніх шкіл.
З 2004 року школа - центр Устилузького методичного округу. В цьому ж році підписаний перший договір про міжнародне співробітництво. З 19 лютого 2007 року ЗОШ І-ІІІ ступенів м.Устилуг є опорною школою Устилузького освітнього округу, в структуру якого входить 3 загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів, 3 шкоши І-ІІ ступенів, 7 шкіл І ступеня, дошкільні навчальні заклади, Устилузька школа мистецтв, ДЮСШ, гуртки і секції РБШ. У 2007 - 2009 роках школа введена в експериментально-дослідницьку роботу з апробації моделі організації профільного навчання „Багатопрофільна опорна школа у структурі освітнього округу” під керівництвом лабораторії «Сільська школа». Експеримент спонукав докорінно перебудувати систему навчально-виховної роботи, поставити її на наукове підґрунтя. Школа сьогодні – це творчий тандем учнів, учителів, батьків та громадськості. Вона відрізняється від інших типів навчальних закладів формами організації навчання (профільні класи і групи, індивідуальне та екстернатне навчання), переліком предметів та курсів навчального плану, забезпеченням випускників загальноосвітньою, профільною (технологічний, суспільно-гуманітарний, філологічний профілі) та професійною підготовкою. Для ефективного навчально - виховного процесу обладнано 11 навчальних кабінетів, комп’ютерний клас з виходом в Інтернет та локальною комп’ютерною мережею, майстерня з обробки деревини та металу, бібліотека ( із фонд 17 248 примірників), їдальня на 80 місць, спортивний зал, спортивний майданчик зі штучним покриттям; кабінети та лабораторії з тренажерами та механізмами для професійної підготовки водіїв, є 3 навчальні автомобілі, автодром, шкільний автобус. У школі функціонує Музей прикордонної слави (зареєстрований управлінням освіти і науки Волинської облдержадміністрації, про що видано Свідоцтво № 632 від 26.11.2004 року.) Державна політика в галузі освіти визначає головну мету школи - формування особистості, яка відповідає вимогам соціального замовлення і самої особистості; яка прагне до постійного самовдосконалення, саморозвитку, самовизначення і самореалізації; яка вміє орієнтуватися в системі суперечливих цінностей, бути конкурентноспроможною в умовах соціальних змін; особистості з розвинутим інтелектом, творчим потенціалом, що дбайливо ставиться до свого здоров’я.